OFICIÁLNÍ NÁVŠTĚVA PREZIDENTA MEZINÁRODNÍHO TRESTNÍHO SOUDU a MEZINÁRODNÍ JUSTIČNÍ KONFERENCE

vydáno 08.11.2018 16:10 | autor: Miroslav Antl

V pondělí 5. listopadu jsme společně s předsedou Senátu Parlamentu ČR přijali u nás ve Valdštejnském paláci delegaci Mezinárodního trestního soudu (MTS), vedenou prezidentem tohoto soudu panem Chile Eboe-Osujiho, kterého doprovázel jediný český soudce a současně místopředseda MTS JUDr. Robert Fremr. Ph.D. Mezinárodní trestní soud (ICC) je podle tzv. Římského statutu ICC oprávněn vykonávat jurisdikci nad osobami pro nejzávažnější zločiny genocidy, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a zločiny agrese – a má sídlo v Haagu.

  Já jsem ICC navštívil s naším senátním Ústavně-právním výborem (ÚPV) v dubnu 2011, kdy jsme mj. jednali s tehdejším prezidentem MTS panem Songem. Je třeba dodat, že i ČR je stranou Statutu ICC, ale ratifikovala jej („ostudně“) jako poslední. Naše delegace tehdy navštívila i Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii, kde jsme se mj. zúčastnili i části procesu proti srbskému prezidentu Radovanu Karadžičovi.

V týdnu jsme se zúčastnili s takřka všemi členy „mého“ senátního ÚPV účastníky tzv. Justičních oslav ke 100. výročí Československa, resp. České a Slovenské republiky. Probíhaly příznačně v Brně a v Bratislavě a sály byly zaplněny vedoucími představiteli nejvyšších, ústavních a dalších soudů z celé Evropy. Pro mne jsou krom vlastních přednášek samozřejmě velice přínosné tzv. „kuloární debaty“, bezprostřední neformální povídání s odborníky mimo konferenční sál :-)

Program a další základní údaje najdete mj. i na: www.conference2018.eu  a v dalších médiích např. http://www.ceska-justice.cz/2018/11/konference-nejvyssiho-soudu-knezinek-ocenil-ze-samal-chce-dat-prostor-kandidatum-zvenci/

Mirek Antl

 

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Rychnovská nemocnice je řadu let mojí prioritou...! více... NA „COVIDÍ“ ŠPIČKU - SENÁTORSKOU MYČKU :-) více... Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje na svém zasedání 17. června 2019 o plánované fúzi krajských nemocnic nerozhodlo více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU