Omezení imunity (konečně) prosazeno !

vydáno 24.03.2013 10:24 | autor: Miroslav Hofmann

 

Mnohaleté průtahy kolem omezení  imunity zákonodárců skončily. Senátor Miroslav Antl konečně prosadil omezení imunity senátorů, poslanců a soudců Ústavního soudu.

 

Jako zpravodaj předloženého návrhu v Senátu zdůraznil, že dosavadní ústavně-právní úprava doživotní trestněprávní nestíhatelnosti byla nezdůvodnitelná a v Evropě ojedinělá.

„O takováto prvenství by Česká republika stát neměla…  Navíc ústavním zákonem č. 71/2012 Sb., jímž byla novelizována Ústava v souvislosti se zavedením přímé volby prezidenta republiky, došlo s účinností od 8. března 2013 k omezení trestněprávní imunity (nestíhatelnosti) prezidenta republiky pouze na dobu výkonu jeho funkce. Proč by tedy členové Parlamentu a soudci Ústavního soudu měli požívat širší ústavní ochrany než hlava státu?“ uvedl také senátor Antl.  

Předloženým návrhem ústavního zákona se dosavadní doživotní nestíhatelnost pro trestné činy poslance, senátora a soudce Ústavního soudu, která nastává v případě odepření souhlasu s trestním stíháním, nahrazuje nestíhatelností, jež je omezena jen na dobu trvání mandátu člena Parlamentu, resp. funkce soudce Ústavního soudu.

Omezení imunity ústavních činitelů po dobu výkonu mandátu by mohlo být účinné od 1. května, resp. 1. června tohoto roku.

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Rychnovská nemocnice je řadu let mojí prioritou...! více... NA „COVIDÍ“ ŠPIČKU - SENÁTORSKOU MYČKU :-) více... Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje na svém zasedání 17. června 2019 o plánované fúzi krajských nemocnic nerozhodlo více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU