Snaha vnitra zapojit občany do zajištění bezpečnosti možná narazí

vydáno 03.01.2017 21:22 | autor: Miroslav Hofmann

Článek na webovém poržálu ČTK ceskenoviny.cz :

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/snaha-vnitra-zapojit-obcany-do-zajisteni-bezpecnosti-mozna-narazi/1433521

Foto zdroj: Pistole, střelba, kriminalita - ilustrační foto. ČTK/ČN

 

A zde celá moje odpověď na dotaz ČTK

Dotaz:

Dobrý den,

ministerstvo vnitra navrhlo novelou do ústavního zákona o bezpečnosti ČR doplnit ustanovení, podle něhož:

(3) Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot a podílet se tak na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů České republiky. Podmínky a podrobnosti stanoví zákon.

Cílem je dát majitelům legálně držených střelných zbraní zákonný rámec pro možnost zásahu proti teroristickým útokům například použitím nákladního automobilu, jako se to stalo loni v Nice či Berlíně. Je podle Vás takové opatření schůdné v podmínkách ČR a prosaditelné ještě do podzimních sněmovních voleb?

 

Odpověď:

  Důležité je především vědět, CO bude stanovovat ten ZÁKON, když legislativním nedostatkem dnešní doby je snaha měnit ústavní zákony bez současného předložení "prováděcích", resp. doprovodných, zákonů. Dokud nebudu vědět, co bude v zákonech navazujících, nejsem schopen předmětný návrh posoudit.

  Pravidla pro držení, nošení a používání střelných zbraní stanoví speciální právní předpisy - a také například ustanovení trestního zákoníku o nutné obraně a příp. krajní nouzi. Navíc mne zajímá, jaké střelné zbraně by měly být povoleny, a kdo bude vyhodnocovat podmínky jejich použití, které zmiňujete. Ač já osobně jsem dlouhodobě dobře (legálně) vyzbrojen, obávám se případného zneužití či chybného hodnocení momentální situace jinými subjekty (včetně osob právnických).

A závěrem upozorňuji, že tyto změny by nejdříve musely projít vládou, pak Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, než by se dostaly k nám do horní komory. Takže jde možná jen o "předvolební tah"!

Zdraví

Miroslav Antl

 

 

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Rychnovská nemocnice je řadu let mojí prioritou...! více... NA „COVIDÍ“ ŠPIČKU - SENÁTORSKOU MYČKU :-) více... Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje na svém zasedání 17. června 2019 o plánované fúzi krajských nemocnic nerozhodlo více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU