LÍDA BAAROVÁ – JOSEPH GOEBBELS

vydáno 11.11.2016 20:04 | autor: Miroslav Hofmann

LÍDA BAAROVÁ – JOSEPH GOEBBELS

(Nové a doplněné vydání knihy Stanislava Motla, aneb skutečný životní příběh slavné herečky Lídy Baarové).

„Bylo to krátce po pohřbu Lídy Baarové. Čeští herci a kulturní pracovníci obřad ignorovali. Kromě Svatopluka Beneše, Otakara Vávry a Olega Reifa. Tehdy jsme společně s režisérem Pavlem Dražanem, kameramanem Lubošem Stiburkem a s pomocí filmového badatele a historika Milana Wolfa, začali o Lídě Baarové natáčet televizní dokument. Jeho název: Sláva a prokletí Lídy Baarové. Kromě Lídy Baarové tu hovořili ti, kteří ji opravdu a dobře znali: režisér Otakar Vávra, nevlastní matka Lídy Baarové Marie Marcela Babková, herecká kolegyně Lídy Baarové Zita Kabátové, akademický architekt a nositel Oscara za výpravu k Formanovu filmu Amadeu Karel Černý. Vzpomínal rovněž Svatopluk Beneš. Na otázku, proč na poslední rozloučení s Lídou Baarovou jeho herečtí kolegové, až na zmíněné výjimky, nepřišli, odpověděl: „Báli se!“ A pokračoval: „Uvidíte, že za pár roků se k ní mnozí budou vehementně hlásit. Budou o ní natáčet filmy, možná i seriály, leckdo si na ní bude chtít udělat jméno, případně vydělat peníze…“

Těmito slovy začíná Standa Motl kapitolu, která ve své podstatě vysvětluje, proč se rozhodl po několika letech doplnit (novým textem, hlavně pak fotografiemi a dokumenty) původní vydání své úspěšné knihy z roku 2009 Lída Baarová – Joseph Goebbels: Prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka.

 

„Vzhledem k tomu, co se v posledních měsících o Lídě Baarové napsalo a řeklo, vzhledem k tomu, že u nás je tato herečka, bohužel, často vnímána především jako Goebbelsova milenka se sklony k alkoholu, cítil jsem povinnost uvést některé věci, týkající se jejího osobního života, ale hlavně její zahraniční herecké kariéry, jak se říká, na pravou míru. Už také proto, že jsem zřejmě jedním z posledních lidí, kteří Lídu Baarovou opravdu dobře znali. A také proto, že vlastním mnoho dobových dokumentů, včetně zahraničních recenzí, mapujících její herecké působení v zahraničí,“ řekl mi Standa Motl při našem nedávném setkání, kdy mi do knihy napsal své kamarádské věnování.

 

Doplněné vydání knihy poslalo nedávno na knižní trh pražské nakladatelství Eminent. Autor svůj vztah k Lídě Baarové, která byla a stále zůstává jedinou českou herečkou, jež se stala opravdovou evropskou hvězdou zvukového filmu, výstižně charakterizuje závěrečnými slovy poslední kapitoly:

„Vím, že Lída Baarová mě už bude provázet až do konce mých dnů. Na jejím osudu si mohu více než kdy jindy uvědomit sílu a moudrost výroku z Talmudu: „Nikdy nesuď člověka za jeho činy, pokud jsi nebyl na jeho místě“.

 

A našemu velkému kamarádovi Standovi Motlovi patří velký dík za jeho odhodlanost, vytrvalost, neústupnost – a zejména za jeho oddanost pravdě, objektivitě a spravedlnosti, s jakou se znovu a znovu pouští do boje s mnohdy zkreslenou, zavádějící a lživou interpretací české historie.

 

A našemu velkému kamarádovi Standovi Motlovi patří velký dík za jeho odhodlanost, vytrvalost, neústupnost - a zejména za jeho oddanost pravdě, objektivitě a spravedlnosti, s jakou se znovu a znovu pouští do boje s mnohdy zkreslenou, zavádějící a lživou interpretací české historie. V tomto stručném článku vlastně reaguji i na různé pomlouvačné články, úvahy, "pseudodokument" aj. o minulosti Lídy Baarové. Jsem moc rád, že si Standa Motl při svém pracovním vytížení (až přetížení) našel čas na dopsání další kapitoly k této své knize, vydané původně v roce 2009 – a vyvrací tak některé dohady, fámy až konfabulace kolem osoby Lídy Baarové, neb právě on je historický badatel, který ji osobně znal, setkával se s ní, byl jejím přítelem… - a má k dispozici veškeré relevantní materiály.

A tady je anotace a další údaje k novému (dopracovanému) vydání, uváděné nakladatelem na knižním trhu: http://www.eminent.cz/kniha.php?id_knihy=456

 

Miroslav Antl

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Rychnovská nemocnice je řadu let mojí prioritou...! více... NA „COVIDÍ“ ŠPIČKU - SENÁTORSKOU MYČKU :-) více... Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje na svém zasedání 17. června 2019 o plánované fúzi krajských nemocnic nerozhodlo více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU