Hned po skončení krajských voleb v našem kraji jsem dostal prostřednictvím Parlamentních listů dotaz, k čemu jsou preferenční hlasy při volbách, když se jimi nikdo neřídí… Od té doby stále dostávám nepříjemné dotazy či sdělení, že jsem opět zklamal, když „nechci být hejtmanem“, apod. Nejvíce mi je však vyčítáno, že jsem v rámci vyjednávání koalice neoslovil vítězné ANO a „podezřele rychle“ jsme se dohodli s ostatními subjekty „proti ANO“. I členové ČSSD mi píší, že jsme se určitě dohodli ještě před skončením voleb… Proto Vám tímto sděluji, resp. prohlašuji, že jsem nikdy nebyl a nejsem členem „povolebního vyjednávacího týmu KVV ČSSD KHK“…
A pokud jde o preferenční hlasy, především za ně musím poděkovat – a současně se omluvit, pokud jsem tím zklamal Vaši důvěru.
Obecně řečeno, preferenční hlasy mají ve volbách význam pro ty, kteří jsou na kandidátce konkrétního politického subjektu na „nevolitelných místech“, např. až ve druhé desítce, protože takový kandidát, dosáhne-li 5 % hlasů, se posouvá dopředu podle počtu preferenčních hlasů. Pro ty, kteří jsou na předních místech, pak mají tyto hlasy význam proto, aby je někdo ze zadní pozice „nepřeskočil“. Ostatně při minulých volbách do Zastupitelstva KHK jsem byl až na 13. místě – a přeskočil jsem díky Vašim hlasům na místo 1. s největším počtem preferenčních hlasů ze všech stran, hnutí atd. Hejtmanem jsem se nestal proto, že to již bylo předtím „stranicky“ dohodnuto (i s vedením ÚVV ČSSD) – a bylo ostatně veřejně známé všem, kdo kandiduje na hejtmana. Na obsazení funkcí se pak dohodli uvnitř strany – a do vedení kraje byli nominováni ti, kteří z pohledu preferencí příliš neuspěli. A pro ně měly preferenční hlasy význam v tom, že se pak cítili být povoláni pro výkon jakékoliv funkce (bez ohledu na vzdělání, vědomosti, profesi, zkušenosti, praxi atd.).
Takže pak to vypadá, že preferenční hlasy nemají žádný význam. Pro mne osobně však určitě mají velký význam, neb je považuji jako vyjádření důvěry a podpory občanů, které si velice vážím.
Jsem si vědom toho, že občané preferenčními hlasy dávají důvěru tomu, koho by chtěli jako svého hejtmana, či alespoň ve vedení kraje. Už po minulých volbách jsem musel vysvětlovat, proč jsem o post hejtmana „nebojoval“. A pokud jde o moje vyjádření před aktuálními volbami, písemně jsem na webu a FB uvedl, co bych chtěl jako zastupitel dělat. A výrazně jsem podpořil lídra naší kandidátky doktora Jirku Štěpána, neboť jsem to považoval za svoji povinnost coby „týmového hráče“…
V dalším období chci zejména být i nadále předsedou Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR, což mi umožňuje pracovat nejen pro občany mého senátního obvodu, ale prakticky pro všechny při legislativní („opravné“) činnosti. A abych mohl naplnit předvolební sliby a představy, chci v rámci Zastupitelstva KHK působit v Kontrolním výboru a v nově ustanovovaném „Bezpečnostním výboru“… A samozřejmě „pohlídat“ i další osud krajského zdravotnictví (zejména rychnovské nemocnice v mém senátním obvodu č. 48), tedy v orgánech, zřizovaných krajem.
Váš Miroslav Antl