VÍKENDOVÉ HŘÍČKY V ORLICKÝCH HORÁCH

vydáno 18.03.2018 14:35 | autor: Miroslav Hofmann

Jde samozřejmě o obec ŘÍČKY, ale s ohledem na to, co se tam odehrává o tomto víkendu při LOUČENÍ SE ZIMOU a „VÍTÁNÍ JARA“ při VYNÁŠENÍ MORENY (tedy SMRTI) nás Mírou Hofmannem napadlo, že jde spíše o HŘÍČKY PŘÍRODY. Namísto jarního počasí totiž všichni odolávají vichru z hor, sněhové vánici, mrazu, klouzanici a sněhovým jazykům na silnicích – a to vše za doprovodu skučení Meluzíny.

A tak Morena po sobotním vynesení od kostela dolů na most a vhození do řeky Říčky sice odplula, ale paní Zima se zřejmě naštvala – a ještě zesílila. Vichr způsobil v noci výpadek elektřiny v desetitisících domácností na Rychnovsku a Náchodsku.

A mne napadají v souvislosti s obvyklými „jarně-vítacími“ lidovými říkadly „paradoxní“ SLOVNÍ HŘÍČKY, jako např.: „Přišla zima do vsi, kde si jaro, kde si…?“, anebo: „Bylo jaro mezi náma, ale už je za horama.“, aj. Určitě si jich sami dovedete „obrátit naruby“ podstatně víc :-)

Takže namísto tradičních říkadel k vítání jara se v Orlických horách spíše hodila tahle:

„Potkal mrazík metelici, do tance se dali.

Náruč peří nad vesnici přitom rozsypali

Padá peří po peříčku, už jich závěj leží.

Mirek volá na Aničku: Zima je tu! Sněží!“ :-)

Tak snad jste prožili své víkendy bez nehod a komplikací a nestali se z Vás „trosečníci“…! :-) Mějte úspěšný vstup do dalšího týdne, já ho tradičně začínám na Pedagogické fakultě UHK, ale tentokrát „to“ za mne odpřednáší Standa Motl = jak jsme již psali v článku na konci února.

Váš Mirek Antl

 

 

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

BEZPEČNOST + ZDRAVOTNICTVÍ NA RYCHNOVSKU = VÝBORNÉ ZPRÁVY :-) více... „BOSSING“ V RYCHNOVSKÉ NEMOCNICI…?! více... DĚTSKÁ PÉČE V NAŠÍ NEMOCNICI ZŮSTANE ZACHOVÁNA… více... SITUACE V RYCHNOVSKÉ NEMOCNICI SE MUSÍ ŘEŠIT IHNED…!!! více... Zobrazit další zprávy

PROBLEMATIKA IMIGRANTŮ

Migranti a sociální dávky více... Dotaz PL k teroristickému útoku v Berlíně více... Dotaz Parlamentních listů na téma program německé CSU proti imigrantům více... Dotaz PL na téma stejná výše dávek pro uprchlíky v rámci EU? více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU