STANDA MOTL po roce opět NA UNIVERZITĚ HRADEC KRÁLOVÉ

vydáno 27.02.2018 20:52 | autor: Miroslav Hofmann

V Hradci Králové zavzpomínají na prvního Čecha, který vystoupal do nejvyšších pater americké politiky, kladenského rodáka pozdějšího starostu Chicaga, ANTONÍNA ČERMÁKA.

Média v České republice letos dosud nezaznamenala dvojí významné výročí jednoho z nejvýznamnějších Čechů v historii, kladenského rodáka, Antonína Čermáka. 6. března 2018 uplyne 85 let od jeho tragické smrti, kdy zemřel na následky atentátu - a 9. května 2018 to bude rovných 145 roků, které uběhly od jeho narození.

Ve Spojených státech amerických patří Antonín Čermák mezi dodnes uctívané legendy. V Chicagu je po něm pojmenována jedna z hlavních ulic, rovněž stanice metra. V letech 1914-1918 patřil Antonín Čermák, v té době už významný americký politik, mezi nejbližší spolupracovníky T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a M. R. Štefánika - a v nejvyšších amerických kruzích získával finanční, diplomatickou a další podporu, nutnou pro vznik Československé republiky.

 

V pondělí 19. března 2018 Katedra sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové věnuje Antonínu Čermákovi – v rámci letošních Pedagogických dnů – celé jedno dopoledne.

Stěžejním bude promítnutí nového dokumentárního filmu Stanislava Motla natočeného převážně v USA, Výstřely v Miami (Život a smrt chicagského starosty Antonína Čermáka), včetně následné přednášky. Přednáška bude nejen o Antonínu Čermákovi, ale i o českém fenoménu v Chicagu, kde na přelomu devatenáctého a dvacátého století žilo na čtvrt milionů Čechů a Chicago bylo tehdy považováno za třetí největší české město na světě.

 

VÝSTŘELY V MIAMI

(60minutový dokumentární film Stanislava Motla)

„Byl charismatický. Ztělesnění energie a síly. Lidé toužili být mu nablízku. Chtěli ho následovat.“ Tato slova řekl na podzim 2014, v Chicagu, při natáčení filmového dokumentu o Antonínu Čermákovi, jeho vnuk Anton Cermak Kerner.

Antonín Čermák byl skutečně výjimečný: Čech, který vystoupal do nejvyšších pater americké politiky. Muž, který již od svých jedenácti let musel tvrdě pracovat jako horník na šachtě, aby měl vůbec co jíst. Člověk mimořádné vůle, který dokázal po nocích vystudovat a obstát v dravém podnikatelském světě. Aby si splnil svůj americký sen… V roce 1931 se stal starostou Chicaga. Následně svedl vítězný zápas s hlavním představitelem americké mafie Al Caponem.  O dva roky později podlehl však A. Čermák atentátu. To když v Miami vítal amerického prezidenta a svého dobrého přítele Franklina D. Roosevelta. Střelcem byl italský přistěhovalec Giuseppe Zangara…

Střílel na prezidenta na prezidenta Franklina D. Roosevelta?

Anebo likvidoval Čermáka, který krátce předtím dostal mafiána Al Caponeho za mříže?

A co měl atentát na A. Čermáka společného s pozdějším atentátem na J. F. Kennedyho?

 

 

 

KOMENTÁŘE

PROBLEMATIKA IMIGRANTŮ

Migranti a sociální dávky více... Dotaz PL k teroristickému útoku v Berlíně více... Dotaz Parlamentních listů na téma program německé CSU proti imigrantům více... Dotaz PL na téma stejná výše dávek pro uprchlíky v rámci EU? více... Zobrazit další zprávy

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

BEZPEČNOST + ZDRAVOTNICTVÍ NA RYCHNOVSKU = VÝBORNÉ ZPRÁVY :-) více... „BOSSING“ V RYCHNOVSKÉ NEMOCNICI…?! více... DĚTSKÁ PÉČE V NAŠÍ NEMOCNICI ZŮSTANE ZACHOVÁNA… více... SITUACE V RYCHNOVSKÉ NEMOCNICI SE MUSÍ ŘEŠIT IHNED…!!! více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU