Senátoři nechtějí, aby se firmy mohly vyhnout stíhání díky etickému kodexu

vydáno 28.04.2016 17:20 | autor: Miroslav Hofmann

Zdroj:  www.novinky.cz

http://www.novinky.cz/domaci/401745-senatori-nechteji-aby-se-firmy-mohly-vyhnout-stihani-diky-etickemu-kodexu.html?source=FBS

27.4.2016

 

Senátoři ve středu vrátili Sněmovně novelu zákona o trestní odpovědnosti firem. Podle přijatých pozměňovacích návrhů by firmy neměly mít možnost vyhnout se stíhání kvůli tomu, že mají etický či protikorupční kodex.

Na vypuštění dotčených paragrafů apeloval zejména senátor a někdejší státní zástupce Miroslav Antl (ČSSD). Senátoři nakonec jím předložené pozměňovací návrhy podpořili.

Ustanovení se do normy dostala na návrh sněmovního právního výboru. Ten chtěl, aby se společnost trestní odpovědnosti mohla zprostit, pokud prokáže, že vynaložila veškeré možné úsilí, aby zabránila spáchání protiprávního jednání. Jednalo by se například o to, že firma měla etický nebo protikorupční kodex.

Norma měla primárně upravit výčet trestných činů, za něž by mohly být právnické osoby stíhány. Společnosti by nově mohly být stíhány za všechny trestné činy kromě těch, jež jsou výslovně vyloučeny. Nyní je tomu naopak.

 

Reportáž k novele v Událostech na ČT 1

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/216411000100427/obsah/467768-senatni-upravy-zakonu

 

Tisková konference Miroslava Antla obrazem:

http://www.senat.cz/cinnost/galerie.php?aid=18950

 

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Rychnovská nemocnice je řadu let mojí prioritou...! více... NA „COVIDÍ“ ŠPIČKU - SENÁTORSKOU MYČKU :-) více... Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje na svém zasedání 17. června 2019 o plánované fúzi krajských nemocnic nerozhodlo více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU