NEOZNÁMENÍ POHLAVNÍHO ZNEUŽÍVÁNÍ TRESTNÉ JE!

vydáno 11.03.2019 07:39 | autor: Miroslav Antl

Dnes v pět ráno mne probudila diskuze k článku na www.novinky.cz/domaci/499429-duka-zamlcet-zneuziti-deti-ma-byt-trestne.html, resp. k návrhu kardinála Dominika Duky zvýšit trestnost neoznámení pohlavního zneužívání dětí mladších šestnácti let. V článku se zejména poslanci napříč politickým spektrem zamýšlejí nad tím, jak na takový návrh dolní komora zareaguje. Škoda, že se nezeptali senátorů. Mohli by se dozvědět, že za okolností stanovených trestním zákoníkem neoznámení pohlavního zneužívání trestné je!

Stačí se podívat do § 367 TrZ, který ustanovení o neoznámení trestného činu předchází, tedy do skutkové podstaty přečinu NEPŘEKAŽENÍ TRESTNÉHO ČINU, v němž se mj. uvádí, že trestný je pachatel, který „se hodnověrným způsobem dozví, že jiný připravuje nebo páchá trestný čin … POHLAVNÍHO ZNEUŽITÍ (§ 187) - a spáchání nebo dokončení takového trestného činu nepřekazí, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta…“. Podle 3. odstavce pak „překazit trestný čin lze i jeho včasným oznámením státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu…“. Takže u trvajících, resp. pokračujících tam taxativně vyjmenovaných trestných činů je trestnost jejich neoznámení dána už v případě, kdy je někdo nepřekazí „… včasným oznámením státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu…“ (viz odst. 3 § 367 TrZ).

Problémem však bývá odst. 2, kdy ten, kdo neoznámí „není trestný, nemohl-li trestný čin překazit bez značných nesnází nebo aniž by sebe nebo osobu blízkou uvedl v nebezpečí smrti, ublížení na zdraví, jiné závažné újmy nebo trestního stíhání“.

Závěrem je nutno připomenout, že pohlavní zneužití „… dítěte mladšího patnácti let svěřeného dozoru pachatele, jenž zneužívá jeho závislosti nebo svého postavení a z něho vyplývající důvěryhodnosti nebo vlivu…“, je už ZVLÁŠŤ ZÁVAŽNÝM ZLOČINEM (s desetiletou horní hranicí trestní sazby odnětí svobody)…! A takové zločince je přece nutno nejen ihned oznamovat, ale i izolovat od jeho okolí pobytem ve věznici!

No, a Vy mějte klidný den! 

Mirek Antl

 

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

ZÁSADNÍ ZPRÁVA PRO OBČANY RYCHNOVSKA: NAŠE NEMOCNICE je zřejmě V OHROŽENÍ…! více... BEZPEČNOST + ZDRAVOTNICTVÍ NA RYCHNOVSKU = VÝBORNÉ ZPRÁVY :-) více... „BOSSING“ V RYCHNOVSKÉ NEMOCNICI…?! více... DĚTSKÁ PÉČE V NAŠÍ NEMOCNICI ZŮSTANE ZACHOVÁNA… více... Zobrazit další zprávy

PROBLEMATIKA IMIGRANTŮ

Migranti a sociální dávky více... Dotaz PL k teroristickému útoku v Berlíně více... Dotaz Parlamentních listů na téma program německé CSU proti imigrantům více... Dotaz PL na téma stejná výše dávek pro uprchlíky v rámci EU? více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU