Odpovídal jsem na otázky čtenářů Deníku

vydáno 24.09.2020 08:35 | autor: Miroslav Antl

ON-LINE rozhovor se senátorem a předsedou hnutí ZA OBČANY Miroslavem Antlem

Co hodlá udělat pro obhajobu pozice senátora? Co si slibuje od založení nového hnutí ZA OBČANY?

 

DOTAZ: Je dle vás v Senátu dostatek právníků?

ODPOVĚĎ: Dlouhodobě určitě. V Senátu chybí právníci z praxe. Jsme tam tři až čtyři z 81, což je 4 až 5 procent. Převažují lidé z komunální politiky, učitelé, lékaři a jiní. Připomínám, že Senát by měl být opravářem zákonů, garantem řádného legislativního procesu a ústavní pojistkou.

DOTAZ: Stále vás ještě baví vést volební kampaň?

ODPOVĚĎ: Ano. Pokud máte na mysli účast na sportovních akcích, hasičských soutěžích, kulturních a společenských akcích, tak určitě baví, přestože nám zabírají většinu víkendů. Ostatně na tyto akce jezdíme už třináctým rokem a ročně navštívíme kolem stovky akcí, většinu najdete na našich webových stránkách www.miroslavantl.cz a na facebooku.

DOTAZ: Věříte ve svůj postup do 2. kola v senátních volbách na Rychnovsku?

ODPOVĚĎ: Ano. Jinak bych nekandidoval. Jsem přesvědčen, že stále mám občanům co nabídnout.

DOTAZ: Na Univerzitě učíte trestní právo. Jak hodnotíte současné studenty? Mají o svůj obor opravdový zájem?

ODPOVĚĎ: Trestní právo přednáším už takřka třicet let. Úroveň je samozřejmě různá, mění se to rok od roku. O můj výklad trestního práva na podkladě praxe je baví, alespoň podle reakcí zejména těch, kteří obor vystudovali. Ostatní to možná umně předstírají. :-) Zájem mají určitě ti, kteří trestní právo potřebují ve své praxi či zamýšlené zaměření.

DOTAZ: V minulosti jste získal v anketě ČRo HK titul šarmantní osobnost. Jak na tu dobu vzpomínáte?

ODPOVĚĎ: Tehdy mě to zaskočilo, když nejsem zrovna typ Oldřicha Nového. Ale na tu dobu rád vzpomínám, byť to byla kriminálně divoká devadesátá léta. Sice pro mě coby státního zástupce byla hodně náročná na práci, ale psychicky míň zatěžující než politika. Samozřejmě si tohoto titulu velice považuji a dávám ho i do svého životopisu.

DOTAZ: Jste autorem knihy Gaunery nemám rád. Jak se titul prodává?

ODPOVĚĎ: Po vydání knihy bylo několik reedicí, celkem se prodalo takřka 27 tisíc výtisků, ale pak byla kniha stažena z prodeje a vydavatelství bylo koupeno. Mám radost z toho, že v antikvariátech je v celé republice vždy několik kusů. My jsme ji teď vydali znovu v předvolebním přebalu - a rozdáváme ji zdarma občanům v regionu.

DOTAZ: Divím se, že ten váš polepenej obytňák stále ještě jezdí. Proč si nepořídíte jinej? A nebude to náhodou z těch peněz, co slibujete?

ODPOVĚĎ: Naše Pojízdná senátorská kancelář "Antlon" je v dobré technické kondici. Má pravidelný servis, žádné nové auto nepotřebujeme. Až dojezdí, další už nebude, neb už nikam kandidovat nechci.

DOTAZ: Jak se vám v této koronavirové době žije a co si myslíte o současných vládních opatřeních?

ODPOVĚĎ: Žije se mi stejně jako ostatním občanům v "nouzovém stavu", z mé funkce předsedy senátního Ústavně-právního výboru plyne více pracovních povinností, když takřka všechny návrhy zákonů a jejich novel procházejí "mým" výborem. Musíme projednávat všechny vládní návrhy ve zrychleném procesu - prakticky ze dne na den. Nelíbí se mi, když vláda svými rozhodnutími porušuje ústavu a právní řád ČR, například místo řádné novely ústavního zákona o bezpečnosti vyřešila věc svým vládním usnesením, čímž překročila svoji pravomoc. Dodnes nám všem dluží zákon, který by vládu opravňoval omezovat ústavní práva občanů. Asi zase bude řešit nouzový stav svými dílčími nařízeními.

DOTAZ: Kdo si myslíte že, bude příštím prezidentem? Nechcete kandidovat. My bychom vás rádi volili. A je nás hodně.

ODPOVĚĎ: To neumím odhadnout, ale já ne.:-) Jinak děkuji za lákavou nabídku - a za Vaši podporu.

DOTAZ: Jako státní zástupce jste žaloval nejzávažnější trestné činy, máte i po těch letech strach z lidí, které jste poslal za mříže?

ODPOVĚĎ: Občas, hlavně nad ránem (když nemohu dospat) o tom přemýšlím, ale strach nemám. Měl jsem ho v devadesátých letech, v době, kdy byla údajně objednána a připravena má poprava. Až na jednotlivce už jsou všichni z kriminálu venku a zatím jsem s nikým neměl žádný vážnější osobní konflikt. Tím si samozřejmě nechci přivolávat jakýkoliv problém. :-)

DOTAZ: Proč jste po rozchodu s ČSSD založil nové hnutí? To jste nemohl jít za jinou stranu anebo jako nezávislý kandidát? Podle mě by to určitě jednodušší.

ODPOVĚĎ: Jsem celoživotním kolektivním sportovcem - a zásadně neměním dres v průběhu soutěže. Odmítl jsem nabídky jiných týmů a založil jsem vlastní tým - hnutí ZA OBČANY. Jednodušší by bylo kandidovat za silnou politickou stranu, ale to bych musel převléci dres. Nezávislý kandidát v případě získání mandátu nedostává státní příspěvek, kdežto politický subjekt ano. Za mandát poslance či senátora dostávají strany a hnutí 900 tisíc korun ročně, takže za šestiletý mandát senátorský je to celkem 5,4 milionu korun. A ty chceme rozdat občanům v regionu.

DOTAZ: Proč hnutí ZA OBČANY nekandiduje v krajských volbách?

ODPOVĚĎ: Založili jsme hnutí na poslední chvíli, je nás osm kamarádů a účelem je, aby státní příspěvek, který dostávají pouze politické subjekty, nepropadl - a mohli jsme ho vrátit občanům, jímž tyto státní peníze patří. Na krajské volby bylo už pozdě a ostatní členové hnutí žádné ambice nejeví a další už jsme nesháněli. Bude-li mít hnutí úspěch, mohli by za nás kandidovat slušní, poctiví a řádní občané - třeba v komunální politice našeho regionu.

DOTAZ: Z vašeho FB vím, že kniha Gaunery nemám rád, vyšla jako audiokniha, kterou čte David Suchařípa. Jak jste spokojený s výsledkem?

ODPOVĚĎ: Audioknihu máme na webu www.zaobcany.cz několik dní a zatím žádné ohlasy posluchačů nejsou, ale David je neuvěřitelný, nahrávání doslova prožíval, takže svými výkřiky posluchače probudí. S výsledkem jsme určitě spokojeni, protože předčil naše představy.

DOTAZ: Senátní volby mají tradičně nízkou účast – čím si to vysvětlujete?

ODPOVĚĎ: Vysvětluji si obecným nezájmem o volby a nedobrým mediálním obrazem naší horní parlamentní komory.

DOTAZ: To se nestydíte stále se zas vystavovat, když jste boural nalitej?

ODPOVĚĎ: Tohle už jsem vysvětloval mnohokrát, naposledy v červnu letošního roku v rozhovoru pro tento Deník, navíc je to jedna z mých odpovědí při rozhovoru se Standou Motlem v rámci audioknihy. Uplynulo už osmnáct let - a šlo o přestupek, sám jsem odstoupil z významné funkce. Jsem historicky jediný, kdo to udělal. Ale to vás určitě nezajímá...

DOTAZ: Slibujete rozdat 5 400 000 Kč občanům regionu. To je jako kapka v moři. Jak je chcete rozdělovat?

ODPOVĚĎ: Chceme rozdělovat přehledně a průhledně přes www.zaobcany.cz, kde budou i on-line formuláře, do kterých žadatelé vyplní základní informace. Samozřejmě tam budou další kritéria. Více najdete na www.miroslavantl.cz v článku "VÍTE, ŽE...". Každoročně podporujeme z Fondu Miroslava Antla pro rozvoj regionu desítky akcí a v každém senátním období jsme rozdali statisíce korun. Peníze jsou určeny zejména na spolkovou činnost, pro dobrovolné hasiče, sportující děti a mládež, kulturní a společenské akce, ale i pro seniory. V případě získání milionových částek by se samozřejmě finanční podpora znásobila.

DOTAZ: Pokud byste byl zvolen do Senátu ZA OBČANY, už víte, do jakého klubu byste vstoupil?

ODPOVĚĎ: To fakt nevím. Jsem stále členem Senátorského klubu ČSSD, avšak tato strana proti mně postavila Frantu Mencla, který mne podle poslance Birkeho "roznese na kopytech", a tak o tom ani nepřemýšlím... Věřím však, že budu moci v Senátu nadále pracovat v Ústavně-právním výboru - ZA všechny OBČANY. Ostatně moji práci můžete sledovat na našem webu www.miroslavantl.cz a na facebooku.

DOTAZ: Jak vidíte budoucnost Rychnovské nemocnice - stát nechce dát 300 milionů, které slíbil, takže postaví se nakonec nový pavilon?

ODPOVĚĎ: Teď už to bude složité, neb vláda nám zjevně peníze nedá. Vedení kraje promeškalo dobu, kdy byla vláda připravena peníze na modernizaci rychnovské nemocnice poskytnout. Se starostou města Rychnova Janem Skořepou jsme byli v únoru 2018 za premiérem Babišem a ten nám "rukoudáním" slíbil, že vláda své usnesení splní. A před námi to v hlasitém telefonickém hovoru potvrdil i ministr Vojtěch. Ostatně Andrej Babiš svůj slib vzápětí uvedl i v rámci svého vystoupení v Senátu. Jenže hejtmanovi a radním trvalo tři čtvrtě roku, než o této věci začali jednat. Pak už premiér nechal další rozhodování na ministru Vojtěchovi a ten mně a starostovi Skořepovi při naší další návštěvě na ministerstvu zdravotnictví sdělil, že MZ podporuje své fakultní nemocnice a peníze tedy dá FN v Hradci Králové. Argumentoval tím, že rychnovská nemocnice patří kraji a ať to tedy kraj zaplatí ze svých peněz. Jenže kraj v tuto chvíli vydává obrovské finanční prostředky na výstavbu nemocnice v Náchodě. Pokud zůstanu i nadále senátorem, budu za naši rychnovskou nemocnici tvrdě bojovat. Jsem patologickým optimistou, a proto věřím, že se to podaří. Teď jsem se dozvěděl, že novým ministrem zdravotnictví bude prof. Roman Prymula, s nímž se velice dobře znám. Jsem připraven o nemocnici jednat s ním...

 

 

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Rychnovská nemocnice je řadu let mojí prioritou...! více... NA „COVIDÍ“ ŠPIČKU - SENÁTORSKOU MYČKU :-) více... HEJTMAN ŠTĚPÁN PODRAZIL „SVOU“ NEMOCNICI :-( více... Zobrazit další zprávy

PROBLEMATIKA IMIGRANTŮ

Migranti a sociální dávky více... Dotaz PL k teroristickému útoku v Berlíně více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU