ŠPANĚLSKÉ PEKLO V ČESKÉ TELEVIZI…!

vydáno 16.05.2019 13:35 | autor: Miroslav Antl

Bohužel - v čase s minimální diváckou sledovaností. Že by „cenzura“…?! Ale hezky popořádku:

V prosinci 2017 jsem Vás na svém webu (www.miroslavantl.cz) i na FB upozornil na novou (dvacátou) knihu Stanislava Motla PEKLO POD ŠPANĚLSKÝM NEBEM - Čechoslováci ve španělské občanské válce 1936-1939. Zájemci už vědí, že kniha je výsledkem několikaletého Standova pátrání ve Španělsku po zapomenutých hrdinech z takřka zapomenuté tamní války v inkriminovaných letech.

Tehdy Španělská republika musela čelit vzpouře proti legální vládě, vzpouře, do jejíhož čela se postavil pozdější diktátor Francisco Franco. Zatímco po boku vzbouřenců bojovali vojáci nacistického Německa a fašistické Itálie, kteří se tu vlastně už připravovali na příští celosvětový válečný konflikt, španělské republikány nikdo nepodpořil. Proto se sem začali postupně sjíždět bojovníci z více než 50 zemí. Američané, Kanaďané, Britové, Francouzi, Sověti, Poláci…. Mezi nimi také Čechoslováci. Muži, ale také ženy. Bylo jich více než dva tisíce. Několik set jich v krvavých bojích zahynulo. Standa ve svém filmu vyvrací i některé mýty, jako např. že ve Španělsku proti Francovi a potažmo Hitlerovi bojovali výhradně komunisté. Kniha i film mj. zachycují i příběh jednoho z (ve Španělsku dodnes uctívaných hrdinů) Jozefa Májka, učitele z Ružomberku, který padl při obraně Madridu. Májek byl činovníkem katolické organizace Orel a byl dokonce aktivní v Hlinkově mládeži na Slovensku. Přesto to byl přesvědčený antifašista.

Stanislav Motl se do Španělska vracel znovu a znovu – s pílí a houževnatostí jemu vlastní. Aby hledal jejich stopy, hroby. Výsledkem se stala uváděná kniha - nově i film, který mapuje osudy několika československých příslušníků mezinárodních brigád.

Film se stejnojmenným názvem jako kniha odvysílala ČT2 na čarodějnice (30. 4. 2019) ve 20:50 hodin (s reprízou na 1. máje v 14:00), tedy v čase, kdy se většina lidí věnovala tradičním akcím. Přitom film Peklo pod španělským nebem je jediným tohoto druhu, který byl v této zemi natočen. Skutečnost, že film nebyl odvysílán v hlavním čase, kritizují i na sociálních sítích stovky diváků. Abyste o film nepřišli i Vy, tady je odkaz na něj:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12186161833-peklo-pod-spanelskym-nebem/41823510008/?fbclid=IwAR1f8oEvTukBkFf93c3UOVbKRHwo1ud3VyqiVOVY8M7hTQ9jrik5WTIJEhQ

Ostatně na webu ČSFD má film hodnocení 82%, což je skvělý (průběžný) výsledek – a tedy známka 1, výborně či „A“ :-)

Najděte si čas – a podívejte se na další výsledek Standovy vynikající usilovné dokumentaristické práce…!

Stando, děkujem, Stando, děkujem…!

Váš Mirek Antl

 

KOMENTÁŘE

NEMOCNICE RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Rychnovská nemocnice je řadu let mojí prioritou...! více... NA „COVIDÍ“ ŠPIČKU - SENÁTORSKOU MYČKU :-) více... HEJTMAN ŠTĚPÁN PODRAZIL „SVOU“ NEMOCNICI :-( více... Zobrazit další zprávy

PROBLEMATIKA IMIGRANTŮ

Migranti a sociální dávky více... Dotaz PL k teroristickému útoku v Berlíně více... Zobrazit další zprávy

Audiozáznam pořadu Stanislava Motla s hostem Miroslavem Antlem ke stažení [ZDE]

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU